Igor Chalupec może stracić swoją posadę już w najbliższy czwartek. Ze źródeł zbliżonych do Ministerstwa Skarbu DZIENNIK dowiedział się, że minister Wojciech Jasiński wydał już instrukcje członkom rady nadzorczej Orlenu, by głosowali za odwołaniem szefa największego polskiego koncernu naftowego.

"Jeden z punktów programu posiedzenia rady nadzorczej zakłada zmiany w zarządzie spółki" - przyznaje rzecznik Orlenu Dawid Piekarz. Nie chce on komentować informacji o możliwości odwołania Chalupca.

Oficjalnego komentarza nie udziela także Ministerstwo Skarbu Państwa. Jak jednak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, resort ma już wytypowanego następcę Chalupca. Miałby nim zostać Piotr Kownacki, obecny wiceprezes Orlenu ds. audytu i regulacji. "O jego kandydaturze mówiło się już dawno, kiedy prawie rok temu odchodził z Najwyższej Izby Kontroli" - powiedział nam nieoficjalnie jeden z ministrów. "Powrót do tego pomysłu Kownacki zawdzięcza poparciu Pałacu Prezydenckiego" - dodaje.

Kownacki zasiada w zarządzie płockiej spółki od trzech miesięcy i od początku wskazywany był jako człowiek bliski urzędującej władzy. Z prezydentem Lechem Kaczyńskim zna się doskonale. W czasach, gdy Kaczyński był prezesem NiK, Kownacki pełnił funkcję wiceprezesa tej instytucji. Teraz miałby pokierować największą spółką paliwową w Europie Środkowej.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, że tylko dwóch z dziewięciu członków rady nadzorczej Orlenu jest niezależnych, a pozostali związani są ze Skarbem Państwa i niemal na pewno będą głosować po myśli ministra Jasińskiego. W takiej sytuacji rada bez trudu uzbiera dwie trzecie głosów potrzebne do odwołania urzędującego prezesa i powołania nowego.

Taki scenariusz nie mieści się w głowie ani specjalistom z branży paliw, ani politykom opozycji. "Jest to decyzja czysto polityczna. Chalupec jest jednym z najlepszych polskich menedżerów i jednocześnie ostatnim, którego do tej pory jeszcze nie wywaliło PiS" - mówi wprost Zbigniew Chlebowski, poseł Platformy Obywatelskiej. Zgadzają się z nim analitycy.

Zwracają uwagę na to, że przez ostatnie lata Chalupec dbał nie tylko o interesy Orlenu, ale także o bezpieczeństwo energetyczne Polski, czego dowodem jest transakcja nabycia Możejek, czeskiego Unipetrolu czy obecne poszukiwania ropy w Kazachstanie.

DZIENNIKOWI udało się ustalić, że "na otarcie łez" Chalupec otrzyma propozycję pokierowania rafinerią w Możejkach.