Dopiero co było wielkie poruszenie z wymianą papierowych praw jazdy na nowe, plastikowe. A już czeka nas następne. Parlament Europejski postanowił właśnie, że wszystkie dokumenty potwierdzające nasze umiejętności kierowania pojazdami mają być jednolitego wzoru. Inne będą nieważne.

W dyrektywie parlamentu czytamy, że wszystkie dotychczas obowiązujące w krajach Wspólnoty prawa jazdy mają zniknąć do 2033 roku. Nowy, mały plastikowy blankiecik, podobny do tych, jakie mamy dziś, każde państwo ma sobie drukować samo. Na przygotowanie się do wymiany Unia dała swym członkom sześć lat.

Nie wiadomo jeszcze, czy wymiana będzie bezpłatna, czy też będą nam kazali za nowe dokumenty zapłacić. Jedno jest pewne - będziesz musiał je mieć, jeśli zamierzasz wsiąść za kierownicę samochodu czy motocykla. Inaczej będziesz ukarany jak za jazdę bez dokumentów.

Po co to całe zamieszanie? "To krok w stronę większego bezpieczeństwa. Jednolity wzór ułatwi pracę policjantom, którzy nie będą musieli zastanawiać się, czy dokument jest prawdziwy, czy został podrobiony, bo każdy będzie miał ten sam wzór" - mówi Jacques Barrot, unijny komisarz ds. transportu. To on od dawna forsował pomysł wprowadzenia jednolitych dokumentów.