Do tej pory obliczenie, ile VAT-u możemy sobie odliczyć za kupione materiały, przypominało drogę przez mękę. Najpierw trzeba było się rozeznać, od których materiałów można sobie odliczać podatek. Później trzeba było pomnożyć nadający się do zwrotu VAT przez 68,18 procent. Wynik nie mógł być wyższy niż ustalony przez ustawę limit. A limit ten obliczało się w jeszcze bardziej skomplikowany sposób. Najpierw należało metraż mieszkania pomnożyć przez średnią cenę za metr kwadratowy. Potem - wyciągnąć z tego procent. Istny horror.

Teraz będzie to trochę prostsze. Nowe wzory obliczeń poda w 2007 roku Ministerstwo Finansów. Zlikwidowane zostaną niejasne przepisy. Wiadomo będzie - na przykład - że obliczając limit kwoty zwrotu, przyjmiemy jedną konkretną cenę za metr kwadratowy. Wcześniej ta kwota była dyskusyjna. Teraz wyznaczy ją Główny Urząd Statystyczny.

Nowa ustawa będzie obowiązywała do końca 2007 roku. Ale o zwrot VAT-u na materiały budowlane, które kupimy w przyszłym roku, będziemy mogli się ubiegać na nowych warunkach do czerwca 2008 roku.