Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nie pozostawiła na prezydencie Rosji suchej nitki. Przedstawiciele krajów zrzeszonych w organizacji, którzy podpisali się pod raportem, nie mają wątpliwości - Putin rządzi źle i robi krzywdę rosyjskiej gospodarce.

W jaki sposób? Przede wszystkim dlatego, że traktuje Gazprom jak swojego pupila, którego trzeba rozpieszczać. Nikt nie może źle mówić i pisać o gazowym potentacie. Dlatego Putin pozwala tej państwowej firmie skupować rosyjskie media. Dziennik "Financial Times" przypomina, że w kwietniu Gazprom kupił "Komsomolską Prawdę" - jedną z najpoczytniejszych gazet w Rosji. A trzeba pamiętać, że moloch miał już kilka innych gazet wcześniej. "FT" podkreśla także, że spółka ma jeszcze trzy stacje telewizyjne, kilka radiowych, kina, hotele oraz linie lotnicze.

Na dodatek Gazprom podpisał dziś umowę z inną rosyjską spółką surowcową Rosnieft, na podstawie której obie firmy mają przejąć całkowitą kontrolę nad zasobami gazowymi i naftowymi kraju.

Raport 30 wysoko rozwiniętych krajów z OECD, wśród których jest Polska, to miażdżąca krytyka obecnej polityki rosyjskich władz, które robią się szczególnie zachłanne na władzę. Jeszcze w 2003 roku w rękach państwa było jedynie 20 proc. rosyjskiego rynku. Na początku tego roku było to już 30 proc.