Polskie banki co roku wydłużają czas, w jakim musimy spłacić kredyt. "Jeszcze dwa lata temu standardem w naszych bankach było udzielanie kredytów na maksymalnie 25 lat. Dziś jest to już 35 lat" - mówi Michał Wydra, specjalista ds. nieruchomości w Związku Banków Polskich. "Wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma" - dodaje.

I to na 100 procent. Bo już dzisiaj niektóre banki w Polsce oferują testowo kredyty na 45 lat (choćby mBank czy Multibank). Warto przypomnieć, że banki co roku wydłużają ten okres średnio o 10 lat. Wychodzi więc, że za dwa lata dostaniemy nawet 60-letni kredyt.

Dlaczego tak się dzieje? "Starzeje się społeczeństwo. Dłużej żyjemy i dłużej możemy spłacać kredyty. Ponadto banki oferują dodatkowe ubezpieczenia. Jeśli więc nawet za 40 lat stanie się coś takiego, że nie będziemy mogli spłacić raty, to zrobi to za nas ubezpieczyciel. Trzeba też pamiętać, że długie kredyty hipoteczne są opłacalne również dla banków. Z badań wynika, że ludzie, którzy biorą takie kredyty, płacą raty na czas" - tłumaczy Michał Wydra.

Jest jeszcze jeden powód. Taka oferta sprawdziła się już na Zachodzie. Jako pierwszy zaoferował ją brytyjski bank Abbey National. I dobrze na tym wyjdzie. Bo nawet jeśli zadłużony staruszek za 60 lat umrze, to zawsze pozostanie po nim hipoteka.