Czy Polska wycofa swój sprzeciw wobec rozmów Unii Europejskiej z Władimirem Putinem o energii? Nie jest to wykluczone. Finlandia przekonuje bowiem, że będziemy mieli z tego same korzyści.

Jakie? Choćby takie, że określenie jasnych, unijnych zasad współpracy z Rosjanami dotyczy także naszego kraju. A więc nam także powinno zależeć na tym, by Putin w piątek przyleciał jednak do Brukseli, negocjować warunki podpisania tzw. Europejskiej Karty Energetycznej.

Ale co Finlandia nam proponuje w zamian za wycofanie weta? To na razie tajemnica. Obrady w tej sprawie toczą się w Brukseli za zamkniętymi drzwiami. Nieoficjalnie mówi się, że Unia obieca nam, iż wstawi się za nami w rozmowach z Rosją w kwestii zniesienia zakazu importu polskiego mięsa. A my bez pomocy Unii sobie z Rosjanami nie poradzimy.

Wszystko rozstrzygnąć ma się dziś późnym wieczorem. "Jeśli Unia spełni stawiane przez nas warunki, weto wycofamy. Dużym sukcesem naszej dyplomacji jest bowiem sam fakt, że Unia rozmawia w naszej sprawie z Rosją" - mówi premier Jarosław Kaczyński.