Była szansa, że jednak jeszcze w tym roku rząd zdoła zmienić ustawę o działalności gospodarczej tak, by wszyscy, którzy chcą zarejestrować firmę, mogli zrobić to w jednym okienku. Ale właśnie okazało się, że jednak tak nie będzie. Każdy, kto zamierza uruchomić własną działalność gospodarczą, jeszcze co najmniej przez dwa lata skazany będzie na bieganie po urzędach.

Chodzi przede wszystkim o przepisy, które pozwoliłyby na wprowadzenie w Polsce jednego centralnego rejestru dla firm. Miałyby w nim znajdować się dane urzędów: gminy, gdzie firmę musimy zarejestrować, statystycznego, gdzie musimy jej nadać numer REGON, skarbowego, któremu musimy płacić podatki i ZUS, gdzie musimy odprowadzać składki. Wtedy zamiast do każdej z tych instytucji biegać z papierami, by firmę założyć, wystarczyłoby wypełnić je przy jednym okienku.

Ale nie będzie to szybko możliwe. Bo rejestru nie ma i na razie nie będzie. Ruszyć on ma dopiero w październiku 2008 roku. O ile oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem i rejestr uda się przygotować na czas. Drogi, przyszły przedsiębiorco, nie czekaj. Zaciśnij zęby, załóż wygodne buty i ruszaj w rajd po urzędach, bo inaczej na własny rachunek nie będziesz mógł pracować.