Infolinia wystartuje jutro, punktualnie o godz. 9. Jak co dzień (będzie pracować od poniedziałku do piątku), zamilknie o godz. 17. Przez ten czas prawnicy Stowarzyszenia Konsumentów Polskich (organizacja zajmująca się poradami, jak wygrać z nieuczciwym producentem, operatorem telefonicznym czy sprzedawcą) odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Dowiesz się od nich m.in., jak napisać reklamację na pralkę, co nie działa, czy tapetę, która po miesiącu odpadła Ci ze ściany. Bo reklamować masz prawo dosłownie wszystko. Nie tylko rzeczy, które kupiłeś, ale też jakość usług (kiedy np. pan Mietek krzywo położy kafelki czy pomaluje sufit). Wraz z doradcami możesz także "bić się" z ubezpieczycielami, kiedy np. chcą Ci wcisnąć zaniżone odszkodowanie albo każą naprawiać samochód w jakimś serwisie, mimo że masz równie dobry, ale bliżej domu. Pomogą też rozwikłać spór z bankiem np. o to, czy ma prawo naliczać Ci jakieś dodatkowe kary bo - przykładowo - nie przysłał Ci na czas informacji o podwyżce oprocentowania. Wreszcie, pomogą znaleźć rzecznika praw konsumenta, który za darmo napisze pisma w Twoim imieniu, jeśli sam nie jesteś w stanie tego zrobić. I po raz pierwszy nie wydasz na to ani grosza.

Do tej pory SKP miało dyżury ekspertów, ale - niestety - nie każdego dnia, a do tego zaledwie przez 2-3 godziny. W dodatku trzeba było wykręcać zwykły numer telefonu i płacić jak za normalną rozmowę (międzymiastową, jeśli dzwoniłeś spoza Warszawy, bo w tym mieście jest biuro tej organizacji). Teraz zadzwonisz za darmo. Koszt działania infolinii (TP każe właścicielowi płacić za nią specjalny abonament) pokrywa bowiem Unia Europejska na spółkę z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeśli mimo wszystko nie chcesz dzwonić, a wolisz napisać list - to też tak możesz, ale będziesz musiał długo czekać na odpowiedź. Jednak uważaj, bo w międzyczasie może minąć termin złożenia reklamacji czy odwołania. A wtedy, choćbyś miał rację, i tak niczego już nie wskórasz.

Po porady możesz dzwonić na darmowy w całej Polsce numer 0800 800 008 (tylko z telefonów stacjonarnych). Listy z pytaniami możesz słać natomiast pocztą elektroniczną prawnik@skp.pl lub zwykłą na adres: Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, ul. Gizów 6, 01-249 Warszawa.