Tego właśnie Radomsko potrzebowało. Ta pięćdziesięciotysięczna miejscowość w województwie łódzkim boryka się bowiem z olbrzymim bezrobociem. Budowa fabryk Indesitu znacznie poprawi sytuację w całym regionie. I to nie tylko z powodu nowych miejsc pracy przy taśmach montażowych. Przy budowie fabryk też będzie można pracować. A przecież Indesit da również pracę kooperantom, dostawcom i podwykonawcom z innych powiatów niż radomszczański.

Cała inwestycja będzie kosztowała Indesit 80 mln euro (320 mln złotych). To dużo, zważywszy, że łączna kwota, którą wyłożą Włosi na inwestycje w całej Europie Środkowo-Wschodniej, to 100 mln euro (400 mln złotych). Fabryki powstaną już w przyszłym roku.

Dlaczego Włosi chcą wydać u nas aż tyle pieniędzy? Twierdzą, że z powodu położenia geograficznego. Indesit zastanawiał się, czy nie zainwestować w Rumunii, Bułgarii albo na Słowacji. Ale wybrał Polskę, bo od nas łatwiej eksportuje się towary na Zachód. Ponadto w Polsce żyje 40 milionów ludzi, a to aż połowa konsumentów mieszkających w nowych krajach członkowskich Unii.

Poza tym faktem jest, że mamy boom na rynku budowlanym. I kupujemy na przykład nowe pralki do nowych mieszkań.