Dziennik Gazeta Prawana logo

MON idzie na wojnę z Brukselą

12 października 2007, 13:59
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Nasza armia jeszcze nigdy nie dostała czterech miliardów złotych na zakup czołgów, samolotów i transporterów. A teraz dostanie. Ale może to nas narazić na gniew Brukseli, dlatego że - wbrew międzynarodowym umowom - chcemy wydać pieniądze tylko w naszych fabrykach.

Przed wojskowymi otworzył się sezam z pieniędzmi. Sztabowcom nawet do głowy nie przyszło, że mogą dostać z budżetu w przyszłym roku 20 milardów złotych, z czego aż cztery miliardy na uzbrojenie. Ucieszeni już zapowiedzieli, że zostawią je w krajowych firmach zbrojeniowych.

Ale może być z tym kłopot, a nawet otwarta wojna z Brukselą. Polska podpisała kilka miesięcy temu międzynarodowe porozumienie, zgodnie z którym do wszystkich przetargów wojskowych powyżej miliona euro trzeba dopuścić firmy z krajów UE. A 4 mld zł to łakomy kąsek, choćby dla międzynarodowych koncernów BEA System, który chce nam sprzedać najnowsze rakiety, czy Eurocoptera, który ubiega się o kontrakt na nowe śmigłowce.

Już jednak wiadomo, że kasa MON zacznie błyskawicznie pustoszeć, bo jest na co wydawać. Pierwsze pieniądze pójdą na spłatę ośmiu samolotów F-16, które wylądują w Polsce do końca tego roku. Będzie to kosztowało 1,4 mld złotych, w tym aż 940 mln na opłacenie samego podatku VAT.

Wojskowi dostaną też kilkadziesiąt nowych transporterów Rosomak (w sumie 690 pojazdów w różnych wersjach ma kosztować prawie 5 mld zł do 2010 r.). Ponad 100 mln pójdzie na zakup szwedzkich rakiet okrętowych produkcji Saaba. Armia otrzyma również kierowane pociski przeciwpancerne Spike. Przesądzony wydaje się zakup 48 samobieżnych armatohaubic Krab z Huty Stalowa Wola - pisze "Rzeczpospolita".

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj