Dziś wstęga opadła na asfalt na południu kraju. Powstały tam 92 kilometry nowoczesnej autostrady - od Wrocławia do miejscowości Krzywa. Kierowcy pojadą nią już w piątek. Dzięki temu autostradą można przejechać już 381 kilometrów - od Krakowa, przez Katowice i Wrocław, prawie do granicy z Niemcami.

Trzy czwarte pieniędzy na nowy odcinek autostrady wyłożyła oczywiście Unia Europejska, ale, co ciekawe, budowa kosztowała o wiele mniej niż planowano. Zamiast 250 milionów euro tylko 163 miliony.

W całym 2006 roku udało się otworzyć 195 kilometrów autostrad, co jest rekordowym wynikiem. Ale sukces w tym roku zamieni się dotkliwą porażkę w przyszłym. Rząd planuje otworzyć wtedy jedynie 6 kilometrów nowej autostrady. Odcinek od Szczecina do granicy z Niemcami.

Dlaczego tak mało? "Odbije nam się czkawką decyzja rządu Marka Belki, który zdecydował, że połowę pieniędzy z akcyzy paliwowej, które dotychczas dostawała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na inwestycje drogowe, należy przekazać na inwestycje kolejowe. Tym samym został nam zamiast dwóch miliardów złotych, tylko miliard" - wyjaśnia "Życiu Warszawy" rzecznik GDDKiA Andrzej Maciejewski.