W 2007 roku polskie urzędy skarbowe przestaną interesować się zarobkami rodaków w Wielkiej Brytanii. Jest jednak pewien warunek. Krajowej skarbówce nie będą podlegać tylko ci, którzy mają dochody wyłącznie z pracy za granicą. W przypadku dwóch źródeł dochodu: w Polsce i w Wielkiej Brytanii, trzeba je zsumować i odprowadzić podatek w Polsce.

Sprawa opodatkowania wynagrodzeń osób pracujących w Wielkiej Brytanii wywołała burzę, gdy okazało się, że od każdego zarobionego funta muszą zapłacić daninę również w kraju. Polska ma wprawdzie umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią, ale pochodzącą jeszcze z poprzedniej epoki - 1979 r.! Ludowe państwo zadbało, by zawarte w niej rozwiązania były niekorzystne dla osób pracujących za granicą.

Na szczęście resort finansów naprawia błąd. Minister finansów Stanisław Kluza poleci dzisiaj do Londynu, aby podpisać z Anglikami nową umowę. Korzystniejsze rozwiązania wejdą w życie od 2007 r., o ile parlamenty obydwu krajów zdążą ratyfikować umowę. Mają na to kilka miesięcy.