"Agencja może przekazać te grunty samorządom. Gminy powinny podzielić je na działki i oddać bezpłatnie ludziom, by mogli stawiać domy jednorodzinne" - wyjaśnia Andrzej Lepper. Kto mógłby starać się o taką działkę? Jakie dochody należałoby wykazać, żeby ją dostać? Duże czy małe? Tego wicepremier nie ujawnia i po szczegóły odsyła do Ministerstwa Budownictwa.

Sprawy budownictwa szczególnie leżą na sercu wicepremiera, bo szefem resortu jest człowiek jego partii Antoni Jaszczak. A premier Jarosław Kaczyński przypomniał niedawno zakurzony juz nieco plan budowy 3 milionów mieszkań. Tymczasem ich powstanie blokuje niedostępność gruntów i szybko rosnące ceny. Stąd niecodzienny pomysł lidera Samoobrony.

Plan budzi kontrowersje. Poseł PiS Antoni Mężydło jest w zasadzie za przekazaniem ziemi agencji pod budowę mieszkań, ale nie za darmo. Eksperci protestują. "To niedopuszczalne. W gospodarce rynkowej takich rzeczy się nie robi. To niesprawiedliwe wobec tych, którzy zainwestowali w działkę budowlaną własne pieniądze" - powiedział "Życiu Warszawy" Roman Nowicki, prezes Kongresu Budownictwa.