Firmy budowlane przekonują, że gdyby prawo było lepsze, ceny mieszkań mogłyby spaść o ponad jedną dziesiątą. Warto powalczyć o tę obniżkę, bo od kilku lat mieszkania szybko drożeją. W centrach miast cena metra kwadratowego często przekracza 10 tys. zł. Dzieje się tak, ponieważ brakuje nowych działek budowlanych. W Warszawie w ciągu ostatnich dwóch lat grunty zdrożały o 200-300 procent. Coraz częściej kupują je jedynie zagraniczni deweloperzy.

Pod względem sytuacji mieszkaniowej nasz kraj jest w ogonie Unii Europejskiej. W większości państw UE, znacznie bogatszych niż Polska, stawka VAT na mieszkania została obniżona. Na przykład tak bogaty kraj jak Luksemburg ma tylko 5 procent VAT na sprzedaż mieszkań, a Wielka Brytania stosuje stawkę zero.

"Politycy już zapomnieli o swoich przedwyborczych obietnicach dotyczących ożywienia budownictwa. Trzeba im o nich przypomnieć" - mówią deweloperzy i domagają się szybkiego uchwalenia ustawy o VAT i określenia definicji budownictwa społecznego. Żądają też zmian prawa budowlanego oraz nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym - pisze "Rzeczpospolita".