Współzałożyciel firmy Microsoft Bill Gates i inwestor Warren Buffett prowadzą kampanię, mającą skłonić innych amerykańskich miliarderów do przekazania przynajmniej połowy ich bogactwa na cele charytatywne.

Była szefowa fundacji Billa i Melindy Gatesów, Patty Stonesifer, powiedziała w środę agencji Associated Press, że tę kampanię Gates i Buffett - przyjaciele i filantropi - prowadzą od roku, zwracając się do ludzi, by składali obietnice przekazania części majątku instytucjom charytatywnym, za życia lub po śmierci. Kampanię tę nazwali "The Giving Pledge".

Takie obietnice złożyły już podobno cztery bardzo zamożne pary: Eli i Edythe Broad, Gerry i Marguerite Lenfest, John i Ann Doerr oraz John i Tasha Mortgridge. Buffett dał dobry przykład, informując, że już w 2006 roku zdecydował, iż na cele charytatywne przekaże 99 proc. swego majątku, szacowanego na 46 miliardów dolarów. Bill i Melinda Gates są od dawna znani z działalności charytatywnej.

Gates i Buffett proszą, by obietnice, o które zabiegają, składać publicznie, z pisemnym uzasadnieniem. Podkreślają zarazem, że chodzi o zobowiązanie moralne, a nie kontrakt prawny.