Firma płaci ci abonament medyczny? Fiskus szykuje się, by cię złupić. Bo, według wyroku sądu trzeba będzie płacić zaległy podatek od tego udogodnienia. Zaległy za pięć lat.

Reklama

Nawet dwa miliony osób mogą dopłacić do fundowanego przez firmę lekarza - informuje "Rzeczpospolita". Według tej gazety za 40-złotowy abonament zdrowotny, płacony przez firmę, pracownik może teraz zapłacić do 900 zł zaległego podatku.

W związku z niejasnymi przepisami dotychczas pracownicy nie płacili podatku dochodowego PIT od abonamentów medycznych. Dopiero ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że trzeba płacić daninę.

Łatwo wyliczyć, że osoby którym pracodawca zafunndował abonament np. za 40 zł miesięcznie, nie płacąc od niego podatku np. przez pięć lat, będą musiały odprowadzić go od kwoty ok. 2,4 tys. zł. W zależności od stawek podatkowych może to być 500-900 zł, plus odsetki za zwłokę.

Zaległy podatek będą musieli zapłacić pracodawcy, ale niewątpliwie sięgną potem do kieszeni pracowników. Na dodatek firmy będą musiały zapłacić zaległe składki na ZUS i to z odsetkami. Fiskus liczy nawet na 50 mln zł z tej operacji.