Potrzebne są nowe perspektywy wykorzystania węgla, który zostanie podstawą energetycznego bezpieczeństwa Polski - mówił w Zabrzu w piątek wicepremier, minister gospodarki i kandydat w wyborach na prezydenta RP Waldemar Pawlak.

Jak podkreślił, problemem dla Polski są jednak wynikające z prawa europejskiego wysokie opłaty za emisję CO2, które m.in. poskutkowały wycofaniem się koncernu RWE z budowy elektrowni węglowej na Śląsku.

Pawlak przyjechał w piątek do Zabrza na obchody 55. rocznicy powołania działającego w tym mieście Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Podczas briefingu prasowego wicepremier kilkukrotnie podkreślał, że o bezpieczeństwie energetycznym Polski decyduje polski węgiel.

W jego opinii, na Górnym Śląsku widać jednak wyraźnie, że przyjmowanie rozwiązań europejskich dotyczących pakietu klimatycznego - na przykładzie planów współpracy Kompanii Węglowej z grupą RWE - jeśli rozbija się o wysokie opłaty za emisję, skutkuje przechodzeniem przez producentów energii na alternatywne paliwo, np. gaz.

W kwietniu 2009 r. RWE Polska i Kompania Węglowa podpisały porozumienie w sprawie budowy największego w Polsce bloku energetycznego na węgiel kamienny, o mocy 800 MW - za ok. 1,5 mld euro. Inwestycję planowano na terenie kopalni Piast Ruch II (wcześniej kopalnia Czeczott), należącej do Kompanii Węglowej w miejscowości Wola (Śląskie).

"RWE zrezygnowało z projektu wspólnego przedsięwzięcia, przesunęło się w stronę inwestycji w elektrownię gazową. To oznacza, że tego typu rozwiązania europejskie eliminują paliwo, które jest dostępne w Polsce, a zmuszają nas do kupowania drogiego gazu" - podkreślił w piątek w Zabrzu Pawlak.

Zaznaczył, że z jego niedawnej rozmowy z szefem RWE Juergenem Grossmannem wynika, że kwestia rozpoznania i wykorzystania potencjalnych złóż tzw. gazu łupkowego w Polsce będzie znana za co najmniej 7-10 lat. Elektrownia gazowa, którą aktualnie RWE planuje zbudować w Polsce, będzie więc oparta o tradycyjne dostawy gazu od tradycyjnych dostawców.

Nawiązując do obchodów 55. rocznicy powstania zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla przypominał, że placówka ta pracuje nad technologiami poprawiającymi efektywność wykorzystania węgla w produkcji koksu, a także łączącymi czyste technologie węglowe z technologiami opartymi o źródła odnawialne, biomasę.

"Dzięki temu tworzymy nowe perspektywy dla wykorzystania węgla" - mówił Pawlak, wskazując jednocześnie, że "należy odchodzić od iluzji zerowej emisji". "W przyrodzie nawet zjawiska naturalne są związane z emisją CO2 i to są naturalne procesy przyrodnicze, więc należy skupiać się na możliwościach, które zmniejszają emisję, a nie na jakimś wyidealizowanym postulacie rozwoju gospodarczego przy zerowej emisji" - wyjaśniał.