Ukraina pożyczyła w tym tygodniu 2 mld dolarów od Rosji, aby obniżyć swój deficyt budżetowy - poinformowało w piątek agencję Reutera źródło w ukraińskim rządzie. "W ramach dopuszczonych prawem pożyczek zagranicznych dla budżetu państwa zaciągnęliśmy pożyczkę u Rosji" - oznajmiło wspomniane źródło, nie podając żadnych szczegółów.

Rząd Ukrainy ubiega się o kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego wysokości 19 mld dolarów, by przyspieszyć wyjście z kryzysu gospodarczego po 15-procentowym spadku PKB w ubiegłym roku. MFW nalega jednak na podjęcie przez Ukrainę surowszych zobowiązań w sferze finansowej i monetarnej. Misja MFW przyjedzie na Ukrainę 21 czerwca, by kontynuować negocjacje.

Wicepremier Ukrainy Serhij Tihipko mówił w tym tygodniu, że pożyczka od Rosji jest jedną z alternatyw wobec kredytu MFW. Fundusz zawiesił w ubiegłym roku realizację programu ratunkowego dla Ukrainy wartości 16,4 mld dolarów, gdyż Ukraina nie zachowała dyscypliny finansowej z powodu sporów między ówczesnym prezydentem Wiktorem Juszczenką i ówczesną premier Julią Tymoszenko.