Uzbekistan będzie sprzedawać Chinom 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie - głosi ramowe porozumienie podpisane w Taszkiencie przez uzbecką spółką państwową Uzbeknieftiegaz i chiński koncern CNPC. Poinformowały o tym w czwartek rosyjska agencja RIA-Nowosti i chińska Xinhua.

Gaz popłynie do Chin gazociągiem Azja Środkowa-Chiny, uruchomionym w grudniu ubiegłego roku. Przepustowość rury liczącej ponad 1800 km długości, łączącej Turkmenistan z Chinami poprzez terytorium Uzbekistanu i Kazachstanu, to 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Ta pierwsza duża inwestycja, która umożliwia przesyłanie gazu z Azji Środkowej z pominięciem Rosji, przyczyni się - zdaniem obserwatorów - do wyjścia regionu spod gospodarczych wpływów Moskwy.Porozumienie podpisane w Taszkiencie sygnalizuje, że trwają aktywne prace nad połączeniem uzbeckiego sektora magistrali Azja Środkowa-Chiny z wewnętrzną siecią gazociągów w Uzbekistanie.

Podpisanie porozumienia miało miejsce podczas oficjalnej wizyty w Taszkiencie prezydenta Chin Hu Jintao, który bierze udział w rozpoczynającym się tam w czwartek szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Należą do niej Rosja, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan.