Nadzór inwestorski nad budową terminalu LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) będzie sprawować konsorcjum z udziałem brytyjskiej spółki Atkins Ltd. oraz WS Atkins-Polska sp. z o.o.W czwartek w tym mieście Polskie LNG podpisało z firmą umowę o nadzór inwestorski. Atkins wycenił swoje usługi na ok. 46,5 mln zł brutto.

"To pierwsza z dwóch najważniejszych umów dla realizacji terminalu LNG, który jest kluczową inwestycją, zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne Polski. To także szansa na rozwój biznesu w Świnoujściu i całym regionie zachodniopomorskim" - powiedział podczas uroczystości prezes zarządu spółki Polskie LNG S.A. Zbigniew Rapciak.

Podkreślił, że firma Atkins nadzorowała budowy wielu terminali, a także metra w Dubaju. "Dzięki temu możemy być pewni, że realizacja naszej inwestycji będzie przebiegała zgodnie z najwyższymi światowymi standardami" - dodał.

Pytany przez dziennikarzy o finansowanie samej budowy terminalu, prezes powiedział, że oprócz finansowania "własnego", Polskie LNG podpisało już umowy z jedenastoma bankami na kwotę ok. jednego miliarda euro na ewentualne kredyty. Umowy te łącznie mogą zapewnić kwotę większą niż potrzebna na wybudowanie terminalu. Rapciak nie wykluczył, że firma będzie się także starać o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Poinformował też, że w połowie lipca zapadnie decyzja w sprawie wykonawcy inwestycji. Oferty firmy mogą składać do 21 czerwca - przypomniał.

Do zadań Atkins Polska, części Atkins Group, będzie należała weryfikacja projektu, nadzór nad budową i uruchomieniem całego obiektu. Zespół Atkinsa w szczytowym momencie realizacji projektu będzie się składać z ponad 40 specjalistów.

Rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Świnoujściu planowane jest na drugą połowę 2010 roku, a zakończenie na 2014 roku. Terminal pozwoli na odbiór do 5 mld m sześc. gazu rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześc. Do realizacji projektu i eksploatacji terminalu powołano spółkę celową Polskie LN