Inwestorzy indywidualni, którzy kupią akcje Tauronu i nie sprzedadzą ich przez rok od daty debiutu będą uprawnieni do rabatu w wysokości 5-15 proc. od obowiązujących cen za energię w okresie od lipca 2011 do czerwca 2012 roku - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

Ostateczna wysokość rabatu z przedziału od 5 proc. do 15 proc. oraz szczegółowe warunki oferty "Gwarancja niższej ceny" zostaną przedstawione przez oferenta w czerwcu 2011 r.

W prospekcie podano też, że aby skorzystać z rabatu inwestor indywidualny powinien po upływie roku od pierwszego dnia notowania złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze skorzystania z tego uprawnienia. Wymagane będzie też oświadczenie o niezawarciu umowy użytkowania akcji lub umowy ustanowienia zastawu na akcjach oraz zaświadczenie z biura maklerskiego prowadzącego rachunek inwestycyjny o nabyciu akcji oraz o niezbywaniu ich w trakcie ostatniego roku.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział we wtorek na briefingu w sprawie debiutu giełdowego Tauronu, że po ofercie publicznej resort nie chce sprzedawać swoich pozostałych 34 proc. akcji.

Resort ma obecnie ok. 87 proc. akcji spółki, pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. W ofercie publicznej sprzedaje 52 proc. akcji.

Minister skarbu Aleksander Grad chce, by 20 proc. z 52 proc. akcji przeznaczonych do sprzedaży spółki energetycznej Tauron trafiło do inwestorów indywidualnych.

Grad zaznaczył, że pula akcji dla inwestorów indywidualnych może zostać zwiększona do 25 proc. "Będziemy obserwowali oczekiwania ze strony inwestorów indywidualnych" - powiedział na konferencji prasowej Grad.

Zapowiedział, że w środę podczas Kongresu Gospodarczego w Katowicach zostanie przedstawiona propozycja resortu skarbu dotycząca ceny maksymalnej.

Dla inwestorów indywidualnych zapisy na akcje Tauronu odbędą się od 9 do 18 czerwca, a dla inwestorów instytucjonalnych od 22 do 24 czerwca. Debiut planowany jest na około 30 czerwca - podała spółka w prospekcie emisyjnym.