Trzeba będzie wytłumaczyć się przed urzędnikami, dlaczego za mieszkanie zapłaciliśmy mniej, aniżeli wynika to z tabel urzędu skarbowego. W przeciwnym razie, urzędnicy naliczą 2 procentowy podatek od różnicy między przyjętą przez nich wartości rynkowej mieszkania a tym co zapłaciliśmy(od czynności cywilnoprawnych).

>>>Gigantyczne obniżki na rynku mieszkań

Na szczęście kupujący ma możliwość przedstawienia swoich racji, a urzędnicy mogą, ale nie muszą, je uwzględnić. Warto więc dysponować zestawieniami cen mieszkań w okolicy, o podobnym standardzie, aktualne zestawienia zawartych transakcji przez biura nieruchomości.

>>>Na rynek trafia mniej używanych mieszkań

Określenie cen mieszkań w okolicy może być o tyle trudne, że ceny mieszkań spadają (porównując je z analogicznym okresem zeszłego roku spadek wynosi 15 procent), a ceny mieszkań w obrębie nawet jednego bloku mogą się różnić i o 1,5 tys. za każdy metr kwadratowy. Warto również pamiętać o tym, aby w akcie notarialnym kupna-sprzedaży mieszkania znalazły się informacje o tym, że np. mieszkanie jest do remontu. Na niższą cenę mieszkania ma wpływ również jej położenie blisko ulicy, daleko od komunikacji oraz sąsiedztwo.

>>>"Sprzedajemy pięć razy mniej mieszkań"