Przeciętna stopa zwrotu z inwestycji w wino wynosi aż 12,6 proc. w skali roku. Dla porównania, na indeksie największych spółek giełdy brytyjskiej FTSE100 można zarobić średnio zaledwie 4,3 proc. rocznie, na złocie - 4,1 proc., a na nieruchomościach - 6,4 proc. - czytamy w najnowszym opracowaniu firmy Wealth Solutions, która proponuje inwestowanie w ten trunek.

Reklama

>>> Hiszpańskie wino zabija

"Kluczową zaletą inwestycji w wino jest jej niewielki związek z notowaniami innych klas aktywów" – tłumaczy Krzysztof Maruszewski, Dyrektor Działu Inwestycji Alternatywnych w Wealth Solutions. Zależność między indeksem Liv-ex 100 (skupia 100 win inwestycyjnych) ze złotem, rynkiem nieruchomości i akcji jest bliska zera. Zdaniem Maruszewskiego warto uzupełnić swój portfel o kilka profesjonalnie dobranych skrzynek wina.

Jak można inwestować w wino? Zainteresowani mogą np. skorzystać z pomocy Wealth Solutions i kupić kilka skrzynek trunku na brytyjskiej giełdzie Liv-ex, gdzie ceny markowych win są najniższe. Minimalna kwota inwestycji to 700 funtów (3,5 tys. zł).