Maj przyniósł spore zmiany, jeśli chodzi o oprocentowanie lokat. Wprawdzie oprocentowanie nadal nieznacznie spada, jednak lokaty pozostają jednym z najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych sposobów oszczędzania. TotalMoney.pl oparło ranking na następujących założeniach: przy założeniu lokaty wpłacane są na nią środki w wysokości 5 000 zł. Wzięto pod uwagę zyski z 4 różnych okresów depozytu – 1, 3, 6 i 12 miesięcy.

Reklama

p

>>>Sprawdź najnowsze porównanie lokat. Porównaj, wybierz i zainwestuj online!

El Dorado trwa

Wśród depozytów na 1 miesiąc niezmiennie trwa na pozycji lidera lokata El Dorado, propozycja Polbanku EFG. To znak odejścia od lokat z kapitalizacją dzienną na rzecz standardowych lokat terminowych. Mimo podatku Belki, lokaty te „rozgościły” się w rankingu lokat na 1 miesiąc.

Pędząca Toyota

Podobna sytuacja zaszła wśród lokat z okresem depozytu 3 miesięcznym. Nadal liderem pozostaje lokata standardowa, terminowa, Toyota Bank Polska. Nastąpiła jednak istotna zmiana na podium – Deutsche Bank i Meritum Bank obniżyły oprocentowanie swoich lokat z kapitalizacją dzienną, więc ex aueqo pierwsze miejsce z Toyotą zajęły lokaty Allianz Banku i eurobanku, proponując 5% zysku ze swoich lokat. Lokaty db Pełny Zysk i Meritum Lokata Standardowa Internetowa zajęły dalekie, odpowiednio 5. i 6. miejsce.

Meritum jednak się nie poddaje

Lokata Meritum jednak zyskuje wraz z długością okresu depozytu. Nadal jest liderem lokat na 6 i 12 miesięcy. O ile jednak wcześniej wszystkie pierwsze pozycje rankingów należały do Meritum, Deutsche Banku lub FM Banku, o tyle teraz ustąpiły one wysoko oprocentowanym lokatom standardowym, z kapitalizacją pod koniec okresu depozytu.

>>>Załóż lokatę przez Internet z dzienną kapitalizacją i zarabiaj do 5,40% rocznie!

Dlaczego doszło do zmian w rankingu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Podstawowym czynnikiem jest odejście banków od lokat z kapitalizacją dzienną, gdzie adekwatne oprocentowanie nominalne do lokat standardowych w rzeczywistości – dzięki ominięciu podatku Belki – przynosiło znacznie większe zyski. Również brak zagrożenia ze strony podniesienia stóp procentowych powoduje, że banki nie muszą konkurować ze sobą wysokością odsetek. Małej dynamice lokat sprzyja również spadająca inflacja i większa dostępność pieniądza na rynku. Niestety, musimy liczyć się z dalszym obniżaniem oprocentowania lokat bankowych w najbliższych miesiącach. Coraz atrakcyjniejsza oferta kont oszczędnościowych powinna skłonić nas, klientów, do zastanowienia, czy nie jest to jednak lepsza opcja oszczędzania od lokat terminowych.