Dziennik Gazeta Prawana logo

Firmy rozdadzą miliardy złotych

13 maja 2010, 11:34
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Giełdowe firmy będą w tym roku szczodre dla swych akcjonariuszy. Dywidenda będzie znacznie wyższa, niż rok temu. Wszystko dzięki temu, że kryzys już tak nie straszy, więc przedsiębiorstwa nie chomikują swych zysków i podzielą się nimi z inwestorami.

Łączna suma dywidend, jakie wypłacą spółki z Giełdy Papierów Wartościowych, może przekroczyć w tym roku 10 mld złotych - szacuje "Parkiet".

Gazeta przeanalizowała zapowiedzi spółek, deklarujące podzielenie się ze swoimi akcjonariuszami zyskiem. Jest to o 2 mld więcej niż przed rokiem, kiedy to sytuację pogorszyły głównie banki. Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego odkładały zarobione pieniądze na kapitał zapasowy. To był jeden z efektów kryzysu.

Powolny wzrost wysokości wypłacanych dywidend zbliża nas do giełd światowych. Choć i tak jeszcze nam daleko do Stanów Zjednoczonych, gdzie około 75 proc. spółek z indeksu S&P wypłaca akcjonariuszom zyski. U nas jest to nadal poniżej 25 proc. spółek - zauważa "Parkiet"

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj