Jest "bardzo blisko" porozumienia między rządem w Atenach a Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie przyznania pomocy finansowej dla przeżywającej kryzys Grecji - poinformowały źródła rządowe w tym kraju. Decyzja ma zostać ogłoszona do niedzieli - poinformowały te źródła, na które powołuje się agencja AFP.

Reklama

Chodzi o negocjacje prowadzone od ubiegłego tygodnia w Atenach przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, MFW oraz Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Mają one określić dodatkowe reformy i cięcia do roku 2012, do jakich Grecja musi się zobowiązać w zamian za pomoc finansową.

Pomoc ze strony strefy euro dla Grecji na ten rok ma wynieść 30 mld euro, w następnych latach - nie wiadomo. Dalsze 15 mld przekazałby MFW, co razem daje 45 mld euro kredytów pomocowych.

Nie będąc już w stanie finansować swojego zadłużenia na rynkach, Grecja poprosiła w miniony piątek UE i MFW o wsparcie finansowe. Ateny podkreślają, że pomoc powinny uzyskać nie później niż 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował 9 mld euro. Jeśli zabraknie na to pieniędzy, kraj utraci wypłacalność.