Minister skarbu Aleksander Grad twierdzi, że oferta sprzedaży akcji PZU została specjalnie przygotowana dla akcjonariatu "obywatelskiego". Dodał, że decyzję o sprzedaży dodatkowych 5 proc. akcji PZU uzależnia od popytu na akcje spółki.

Reklama

Podczas spotkania w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej Grad zachęcał studentów, aby przekonywali swoje rodziny do kupowania akcji PZU. Zapisy na akcje tej spółki trwają do środy. "Często wasi rodzice, wasi dziadkowie was słuchają, pytają czy warto zainwestować. Chciałbym żebyście się szczególnie tym zainteresowali, abyście widząc ekonomiczny sens tej inwestycji zareklamowali tę ofertę publiczną" - apelował Grad do studentów.

Grad zaznaczył, że oferta sprzedaży akcji PZU została tak skonstruowana, aby była ona opłacalna dla akcjonariuszy indywidualnych. Dlatego wprowadzony dla nich został limit zakupu wynoszący 30 akcji, które będą kosztowały około 10 tys. zł. Nie będzie trzeba - tak jak przy poprzednich ofertach - zaciągać w bankach wysokich kredytów, aby składać duże zamówienia na akcje, które następnie były redukowane.

"Ten kredyt dużo kosztował, później przy dużych redukcjach przy zapisach, okazywało się, że zysk na akcjach jest mniejszy niż obsługa tego kredytu" - tłumaczył Grad. Zapewniał, że na tej ofercie będzie można zarobić. Temu służyły też twarde - jak powiedział - negocjacje z Eureko, "aby nie przesadzić z ceną". "Sposób przygotowania tej oferty, cena, przejrzystość tych procedur i to, że nie będzie musiał inwestor wydawać niepotrzebnych pieniędzy na obsługę kredytu, to wszystko dziś przemawia za tym, że warto skorzystać" - zachęcał Grad.

Szef resortu skarbu wyraził przekonanie, że debiut PZU na giełdzie zakończy się sukcesem i zapowiedział, że w ten sam sposób będą też przeprowadzone kolejne wielkie prywatyzacje: Tauronu w czerwcu oraz GPW jesienią.

Prezes PZU Andrzej Klesyk, który przebywa w Nowy Jorku i uczestniczył w spotkaniu w Lublinie za pomocą transmisji satelitarnej, podkreślił, że przyjęta strategia prywatyzacji przez swoją powszechność może uczynić akcjonariuszami wielu spośród 16 milionów klientów PZU. Zapowiedział ogłoszenie po debiucie giełdowym szczegółów specjalnego programu lojalnościowego, który ma sprawić, że akcjonariusze nie będą się pozbywali papierów PZU. "Będzie to bardzo unikalny program" - zaznaczył.

Na pytanie czy w razie bardzo dużego popytu na akcje ze strony indywidualnych nabywców, będzie redukcja zamówień, Grad przypomniał, że Rada Ministrów wyraziła zgodę na sprzedaż dodatkową do 5 proc. akcji PZU należących do Skarbu Państwa. "Jeśli będzie duży popyt, to my te swoje 5 proc. jako Skarb Państwa będziemy oferowali" - zapowiedział.