W australijskim rządzie trwają prace nad przygotowaniem oferty zatrudnienia w tamtejszych kopalniach dla pracowników z innych krajów, w tym z Polski - poinformowała ambasador Australii w Polsce Ruth Pearce w liście do szefa związku Sierpień 80, Bogusława Ziętka.

Reklama

Sprawa możliwości zatrudnienia polskich górników w australijskich kopalniach stała się głośna kilka tygodni temu, gdy na Śląsku gościła misja gospodarcza przedstawicieli australijskiego przemysłu węglowego. Sierpień 80 skierował wówczas pisemne pytanie w tej sprawie do ambasady Australii. W czwartek związek opublikował otrzymaną odpowiedź.

Poinformowano m.in., że 8 lutego 2010 roku australijski rząd zapowiedział zmiany w przepisach programu migracyjnego, tak aby dostosować go do potrzeb krajowego przemysłu. "Program zakłada, że priorytet przy zatrudnieniu będą mieli wykwalifikowani pracownicy cudzoziemscy, których zatrudnienie zapewni australijski pracodawca. Istnieje także możliwość wystąpienia o pozwolenie na pracę w sytuacji, gdy nie mamy jeszcze australijskiego pracodawcy, który chce nas zatrudnić, jednak procedura jest wtedy dużo bardziej skomplikowana" - czytamy w odpowiedzi, przytoczonej przez Sierpień 80.

Ambasada poinformowała, że obecnie trwają prace nad nową, bardziej ukierunkowaną listą potrzebnych w Australii zawodów. Prace te mają się zakończyć do 30 kwietnia 2010.Skilled Occupation List (SOL) to lista osób, które mogą na stałe wyemigrować do Australii w ramach programu General Skilled Migration. Nowa lista ma być opublikowana 30 kwietnia 2010 roku i wejść w życie w połowie tego roku.

Związkowcy z Sierpnia 80 zapowiadają, że będą na bieżąco interesować się sprawą i przekazywać informacje na ten temat zainteresowanym.