Nowym właścicielem BZ WBK, czwartego banku w Polsce, będzie któraś z francuskich instytucji finansowych – uważają bankowcy. Wymieniane są BNP Paribas, Societe Generale i Credit Agricole. Wszystkie są już obecne w Polsce - BNP Paribas kontroluje Fortis Bank, Societe Generale Eurobank, a Credit Agricole - Lukas Bank. Wszystkie trzy banki to olbrzymy z aktywami przekraczającymi bilion euro. Aktywa BZ WBK to zaledwie 13 mld euro.

Reklama

"Wszyscy wymieniają francuskie banki, bo one rzeczywiście najczęściej mówiły o planach tego typu względem Polski. Ale np. dla Societe Generale przeprowadzenie takiej transakcji byłoby już niemałym wysiłkiem" - mówi jeden z analityków. To najmniejszy z francuskiej trójki, wymienianej w kontekście BZ WBK.

Największy z nich - BNP Paribas - wiąże z rynkiem polskim duże nadzieje, określając go mianem "strategiczny”. W przeszłości bank zdobywając kolejne rynki posiłkował się akwizycjami, choć znany jest z tego, że nie szarżował z ceną. "Filozofia pewnej ostrożności w przejęciach będzie obowiązywała we wszystkich krajach, także w Polsce" - mówi DGP Frederic Amoudru, dyrektor generalny BNP Paribas w Polsce.

Więcej informacji: O kupno BZ WBK będą walczyć giganci

p