Prawdopodobnie stopy banku centralnego wzrosną w sumie o około 50 pkt bazowych. Główna stopa banku wynosiłaby wówczas na koniec roku 4 proc. Dziś jest to 3,5 proc.

Reklama

Choć ekonomiści są zgodni, że proces zaostrzania polityki pieniężnej rozpocznie się jesienią, to stopy rynkowe zaczną rosnąć o kilka miesięcy wcześniej. Już w czerwcu w górę może pójść WIBOR trzymiesięczny, który jest bazą do ustalania wielkości odsetek złotowych kredytów mieszkaniowych. Do końca roku stawka WIBOR-u dla pożyczek trzymiesięcznych może sięgnąć 4,70 proc. Obecnie wynosi 4,16 proc.

Co to oznacza? Rata typowego kredytu hipotecznego, czyli udzielonego na 30 lat w kwocie 300 tys. zł, może się zwiększyć o ponad 100 zł. Wyższe stopy procentowe NBP to zła wiadomość także dla korzystających z kart kredytowych. Dziś ich oprocentowanie wynosi ok. 20 proc., gdyż taki jest górny limit wysokości odsetek kredytowych. Jeśli jednak stopy NBP wzrosną, limit zostanie podniesiony.

"Gdyby RPP podwyższyła stopy w tym roku o 0,5 pkt proc., to banki to wykorzystają i oprocentowanie kredytu na karcie mogłoby wzrosnąć do 22 proc." - uważa Mateusz Ostrowski z Open Finance.

>>>Czytaj więcej: W drugiej połowie roku raty kredytów na mieszkanie pójdą w górę

p