Po kryzysie gospodarczym rynek obrotu nieruchomościami stał się trudny. Pośrednicy nieruchomości, którzy utrzymują się z prowizji od sprzedanych mieszkań, domów i działek, na wszelkie sposoby próbują więc zachęcić klientów do skorzystania z ich usług. Nie zawsze robią to zgodnie z prawem i etyką zawodową. Z tego powodu w ubiegłym roku wszczęto rekordową liczbę 165 postępowań z tytułu odpowiedzialności zawodowej. Aż w 128 Komisja ds. Odpowiedzialności Zawodowej Pośredników Nieruchomości przy ministrze infrastruktury uznała, że pośrednik dopuścił się nieprawidłowego działania.

Reklama

Coraz częściej pośrednicy omijają obowiązujące przepisy i bezprawnie wykorzystują ogłoszenia właścicieli zamieszczone na różnych portalach internetowych i przedstawiają je swoim klientom jako własne oferty. Bez wiedzy właściciela podwyższają przy tym cenę mieszkania, a nadwyżkę traktują jako własną prowizję.

"Wystawiłam swoje mieszkanie położone na warszawskiej Woli jako oferta bezpośrednia. W ogłoszeniu zastrzegłam, że nie interesuje mnie współpraca z biurem pośrednictwa, bowiem nie chcę płacić prowizji. Już następnego dnia zatelefonował do mnie zainteresowany zakupem klient i zapytał, jaka jest cena mieszkania, bowiem w internecie znalazł także ofertę mojego mieszkania wystawioną przez pośrednika. W drugim ogłoszeniu cena była wyższa o 20 tys. zł" - mówi pani Małgorzata z Warszawy.

Więcej informacji: Pośrednicy nieruchomości działają na szkodę klientów

p