Komisja Europejska zaprezentowała w poniedziałek oficjalne unijne logo dla produktów "bio". Od 1 lipca obowiązkowo pojawi się na nich listek złożony z unijnych gwiazdek na zielonym tle.

Logo zostało wybrane w wyniku ogólnoeuropejskiego konkursu dla studentów sztuk pięknych i wzornictwa. Międzynarodowe jury wybierało spośród prawie 3500 projektów logo. Trzy najlepsze projekty zostały umieszczone na stronie internetowej i poddane pod głosowanie online, które zakończyło się w styczniu. Autorem zwycięskiego projektu jest Dusan Milenkovic, student z Niemiec, o serbskich korzeniach, którego "euro liść" zdobył 63 proc. głosów. Znak ma nieść dwa wyraźne przesłania: natura i Europa.

Od 1 lipca 2010 r. ekologiczne logo UE będzie obowiązkowo figurowało na wszystkich paczkowanych produktach "bio", które zostały wyprodukowane w jednym z państw członkowskich i spełniają obowiązujące normy. Nie będzie ono obowiązkowe dla produktów importowanych. Inne prywatne, regionalne lub krajowe oznaczenia będą mogły być umieszczane obok logo UE. KE ufundowała dla zwycięzcy nagrodę w wysokości 6 tys. euro.