Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 993 tys. zł kary na Cyfrowy Polsat za stosowanie niedozwolonych praktyk w regulaminie usług. Operator zastrzegł sobie m.in. możliwość zmiany liczby programów telewizyjnych lub radiowych, a także zaprzestania nadawania niektórych z nich, bez prawa odstąpienia od umowy.

>>>Gigantyczna kara za oszukiwanie pasażerów

Decyzja Urzędu nie jest ostateczna. Spółka może odwołać się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd podał w środowym komunikacie, że Cyfrowy Polsat wycofał się z kwestionowanej przez UOKiK praktyki.

Urząd wszczął postępowanie przeciwko Cyfrowemu Polsatowi w sierpniu. Zakwestionował jeden z warunków regulaminu Cyfrowego Polsatu. Spółka zastrzegła sobie w przypadku zaistnienia "zdarzeń niezależnych" prawo do wprowadzania zmiany liczby czy rodzajów programów telewizyjnych lub radiowych, uznając, że nie stanowi to zmiany umowy czy regulaminu.

>>>Przez wielką zmowę mieszkania były drogie

Zdaniem Urzędu takie postanowienie jest niedozwolone. Daje ono spółce - jak podkreślił UOKiK - możliwość zmiany istotnych warunków w ramach poszczególnych pakietów, bez konieczności zmiany umowy z abonentem. Jednocześnie pozbawia konsumenta możliwości odstąpienia od umowy.

Cyfrowy Polsat ma przez sześć miesięcy publikować decyzję UOKiK na swojej stronie internetowej. Musi również zamieścić w ogólnopolskim dzienniku ogłoszenie zawierające decyzję Urzędu.