Obowiązujące od soboty nowe przepisy określające warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych wprowadziły zakaz wieszania reklam zasłaniających okna wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Zgodnie z nowymi przepisami tego typu budynki muszą być użytkowane w taki sposób, aby ich mieszkańcy nie mieli ograniczonego dostępu do oświetlenia dziennego mieszkań.

Reklama

– Na wprowadzenie zakazu wieszania reklam na ścianach domów wielorodzinnych czekało wiele osób, które doświadczały uciążliwości związanych z nimi, czyli niedoświetlenia, ograniczenia dostępu powietrza, nieprzyjemnego zapachu farby i rażącego światła w nocy. Z uwagi na wszechobecność i ekspansję reklamy w przestrzeni miejskiej wprowadzenie takiego zakazu było konieczne – mówi radca prawny Anna Prigan z TGC Corporate Lawyers.

Wejście w życie nowych przepisów nie oznacza jednak, że z bloków i kamienic od razu zniknął wszystkie banery i reklamy zasłaniające okna. Te, które zostały na nich zawieszone przed 19 grudnia, będą mogły wisieć aż do zakończenia umowy podpisanej z właścicielem lub zarządcą budynku. Termin ten nie będzie mógł być jednak dłuży niż półtora roku. W praktyce oznacza to, że dopiero w połowie 2011 roku z budynków mieszkalnych znikną wszystkie reklamy zasłaniające okna.

Zgodnie z nowymi przepisami nadal bez żadnych ograniczeń możliwe będzie instalowanie urządzeń i nośników reklamowych na ścianach bez okien oraz na oknach klatek schodowych lub lokali użytkowych.

– Wpływ nowych przepisów na przedsiębiorców działających w branży reklamowej i marketingu będzie znikomy, gdyż rozporządzenie nie zabrania całkowitego instalowania urządzeń i nośników reklamowych – uważa Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Zasłanianie okien mieszkań będzie też dopuszczalne w przypadku wykonywania robót budowlanych dotyczących elewacji budynku. Firma budowlana remontująca elewację będzie więc mogła zawiesić na rusztowaniu siatkę ochronną nawet wówczas, jeżeli ograniczy to mieszkańcom bloku dostęp do światła dziennego. Dodatkowo w oknach mieszkań bez żadnych ograniczeń będzie też dopuszczalne instalowanie urządzeń, które są związane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, np. instalowanie krat, rolet czy zabudowy balkonów.

>>>Czytaj więcej: Reklamy nie znikną z bloków od razu

p