"Rozpoczęła się poważna rozmowa na temat tego, jak zmienić reguły przechodzenia na emeryturę. To bardzo trudna dyskusja. Cieszę się, że powstają koncepcje, które nie są konfliktowe, ale z których będzie można wybrać model" - mówił Tusk w radiu TOK FM. "Na pewno chcemy, żeby ludzie mieli wyższą emeryturę, na pewno chcemy, żeby ludzie dłużej pracowali" - podkreślił.

>>>Polacy pójdą na emerytury kiedy zechcą

Tusk był też pytany czy nie obawia się, że dotychczasowe pomysły, które przedstawia rząd ws. emerytur, skończą się jedynie na dyskusji i nie będą realizowane. "Jestem gotowy dzisiaj nie tylko rozmawiać, ale podjąć decyzję na temat zmiany reguł przechodzenia na emeryturę. Będziemy szukali tego sposobu, który da ludziom wolność wyboru, ale też spowoduje de facto, że ludzie będą mogli liczyć na wyższą emeryturę, dlatego, że dłużej pracują" - mówił premier.

"Mogę powiedzieć tym wszystkim, którzy czekają na zryw cywilizacyjny, że jeśli do wyborów prezydenckich będziemy nadal blokowani, to po wyborach prezydenckich, jeśli zmieni się prezydent, te zmiany nabiorą radykalnego przyspieszenia" - dodał.