Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny nakazał we wtorek władzom Berlina ograniczenie handlu w niedzielę. Niezgodne z ustawą zasadniczą jest - zdaniem sędziów - zezwolenie przez władze stolicy Niemiec na prowadzenie handlu w cztery kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia.

Reklama

>>>Zobacz, gdzie w święta zrobisz zakupy

Ogłoszony we wtorek wyrok Trybunału dotyczył skargi Kościołów ewangelickiego i katolickiego, które zakwestionowały obowiązującą w landzie Berlin ustawę regulującą godziny pracy sklepów.Niedziele i dni świąteczne są w Niemczech generalnie dniem bez zakupów, jednak władze krajów związkowych mogą w drodze wyjątku zezwolić na handel w tych dniach kilka razy w roku.

Rządzony przez koalicję SPD i Lewicy Berlin jest najbardziej liberalnym niemieckim landem dla handlowców. We wszystkie cztery niedziele adwentu berlińskie sklepy mogą pracować od 13.00 do 20.00. Oprócz tego Senat Berlina może zezwolić na handel - bez ograniczeń dotyczących godzin otwarcia sklepów - w cztery kolejne niedziele bądź dni świąteczne w roku, jeśli uzna, iżleży to w "publicznym interesie". Ze względu na "wyjątkowe okoliczności" można ogłosić jeszcze dwie następne niedziele handlowe.

Czytaj dalej>>>Większość pozostałych niemieckich landów zezwala na handel jedynie w cztery niedziele bądź dni świąteczne w roku, Badenia-Wirtembergia - tylko w trzy.Trybunał w Karlsruhe orzekł, że od przyszłego roku również Berlin będzie musiał ograniczyć niedzielny handel.

>>>Kiełbaska z grilla przy cmentarnej bramie

Przewodniczący Trybunału Hans-Juergen Papier przywołał przejęty do niemieckiej Ustawy Zasadniczej artykuł 139 Konstytucji Republiki Weimarskiej z 1919 roku. Stanowi on, że "niedziela i uznane przez państwo święta są ustawowo chronione jako dni wolne od pracy i dni duchowego uniesienia". Z zapisu tego wynika szczególna konstytucyjna ochrona niedzieli, jako dnia odpoczynku, którą należy uwzględnić w przepisach ustawowych - ocenił Papier. "Czysty gospodarczy interes właścicieli stanowisk handlowych oraz codzienna potrzeba nabywcza potencjalnych kupujących nie są wystarczającym uzasadnieniem pracy placówek handlowych w tych dniach" - dodał.

"Wolne niedziele i dni świąteczne służą zarówno ochronie małżeństwa i rodziny jak i wypoczynkowi, rozrywce i zdrowiu" - ocenił sąd.Zadowolenie z wyroku wyraziła przewodnicząca Synodu Ewangelickiego Kościoła Niemiec Karin Goering-Eckardt. "Wyraźnie powiedziano, że nie tylko komercja ma priorytet, ale wspólnota, rodzina, więzi z przyjaciółmi" - powiedziała w telewizji ZDF. "Niedziela jest dniem spokoju, swoistym prezentem chrześcijan dla społeczeństwa" - dodała