Kluczowym problemem rządu na następne lata będzie obniżenie wysokiego deficytu sektora finansów publicznych - powiedział w piątek minister finansów Jacek Rostowski. Zaznaczył jednak, że deficyt ten jest pod kontrolą.

Podkreślił, że rząd wykazał się determinacją, by nie zwiększać wydatków w tym i przyszłym roku. "Będziemy musieli tę determinację podtrzymać także w następnych latach" - powiedział szef resortu finansów podczas panelu "Wzmocnienie gospodarki w dobie światowego kryzysu", zorganizowanego z okazji dwulecia rządu.

>>>Rząd podsumowuje dwa lata w dwa dni

Rostowski zapowiedział, że "reguła wydatkowa", jaką ma zaproponować rząd, pozwoli na zejście z deficytem sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB (MF szacuje ten deficyt na 2009 r. w wysokości 6,3 proc. PKB). "Reguła wydatkowa, którą mamy zamiar zaproponować, ma poszukać rozwiązania, które ograniczy zasadniczy problem, jakim jest narastanie sztywnych wydatków. Chcemy, aby reguła ograniczała nowe sztywne wydatki. Jesteśmy zdecydowani ją skonstruować, co pozwoli nam między innymi zejść z deficytem do 3 proc. PKB" - podkreślił. Szef resortu finansów zapewnił, że Polska będzie przestrzegać progów konstytucyjnych długu publicznego.