Polskie konsorcjum ABM Wschód przegrało przetarg na modernizację międzynarodowego lotniska we Lwowie, który ma być jednym z gospodarzy Euro 2012 na Ukrainie. "Zadanie to powierzono Amerykanom z firmy IMTC-VTI L.L.C." - ogłosił w środę Ołeksandr Dawydow, szef ukraińskiego urzędu lotnictwa cywilnego.

Reklama

>>>Polskie lotniska będą prywatne

Za prawo budowy nowego terminalu we Lwowie IMTC-VTI L.L.C. zaproponowała 4,9 mln hrywien, czyli ponad 1,7 mln złotych. W zamian za to amerykańska firma będzie także zarządzała terminalem. Konkurs, który miał wyłonić wykonawcę prac budowlanych i remontowych lwowskiego lotniska, ogłaszany był dwa razy. Za pierwszym razem nie przystąpiła do niego żadna firma.

Przewidywany koszt modernizacji państwowego przedsiębiorstwa Międzynarodowy Port Lotniczy "Lwów" wynosi 1 miliard 107 milionów hrywien. Jak informowała wcześniej dyrekcja portu lotniczego "Lwów", prawdopodobnie 1 kwietnia 2010 roku lotnisko zostanie zamknięte dla przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych i remontowych w ramach przygotowań do Euro 2012. W tym okresie ruch pasażerski obywać się ma poprzez lotniska w Łucku i Iwano-Frankowsku.

>>>Polskich lotnisk na Euro 2012 nie będzie

Spółkę ABM Wschód, która miała prowadzić działalność dewelopersko-budowlaną w państwach Europy Wschodniej, zawiązały w czerwcu 2008 r. firmy ABM Solid i Resbud, należące do tej samej grupy kapitałowej. ABM Wschód buduje już kompleks naukowo-konferencyjny z hotelem w Kijowie. Prace mają zostać zakończone do września 2011 r. Wartość umowy to 55,2 mln euro.