Nowa linia orzecznicza w sprawie frankowiczów?

Wydaje się, że kształtuje się nowa linia orzecznicza w sprawie kredytów denominowanych we frankach – powiedział w czwartek prezes PKO BP Dariusz Szwed. Dodał, że niedawno ukazał się wyrok Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie, dotyczący kredytów denominowanych we frankach, korzystny dla banków.

Reklama

Parę dni temu pokazał się wyrok Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie, dotyczący kredytów denominowanych we frankach, który jest bardzo korzystny dla banków – powiedział w czwartek Dariusz Szwed podczas konferencji prasowej.

Zwrócił jednocześnie uwagę na uzasadnienie, które - jak ocenił - jest "rzetelne i wyważone". To pierwszy sygnał dający nadzieje, że nie wszystko jest tak, jak to jest przedstawiane – dodał.

Prezes PKO BP powiedział także, że w ostatnim czasie „zapadły cztery wyroki na korzyść banku, według których frankowicze nie mieli racji”.

Więc patrząc na to przez pryzmaty tych wyroków wydaje się, że kształtuje się nowa linia orzecznicza, która jest bardziej wyważona – stwierdził Dariusz Szwed.

PKO o ugodach z frankowiczami

Reklama

Podczas czwartkowej konferencji PKO BP przestawiał dane o ugodach, jakie bank zawarł w sprawie kredytów we frankach. Wynika z nich, że zostało złożonych już 55 tys. wniosków o mediacje, prawie 35 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie i zawarto ponad 34 tys. ugód.

Jednocześnie w danych PKO BP widać wzrost liczby nowych spraw sądowych – w III kwartale br. było ich ponad 3 tys., czyli o ponad 18 proc. więcej niż w II kwartale 2023 r., kiedy spraw nowych było prawie 2,56 tys. W stosunku do III kw. 2022 r. wzrost liczby nowych spraw sięgnął 70 proc.

Wyniki finansowe PKO BP

PKO BP w czwartek opublikował wyniki finansowe. Zysk banku w III kwartale br. wyniósł 2,78 mld zł, zaś po trzech kwartałach tego roku wynik finansowy przekroczył 4,8 mld zł.