Około północy przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma wysłać do stolic nową propozycję budżetu UE na lata 2014-20. Zakłada ona cięcia w wysokości około 75 mld euro, w tym w rolnictwie - powiedziały we wtorek PAP źródła w UE. Propozycja, wyjaśniły źródła, przewiduje cięcia w wysokości 75 mld euro w stosunku do wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej, która zakładała wydatki w siedmioletnim budżecie UE wielkości około biliona euro (1033 mld euro w tzw. zobowiązaniach i 988 mld euro w tzw. płatnościach).

Reklama

Te cięcia - jak powiedziały PAP źródła - są "bardziej proporcjonalne" niż dotychczasowe propozycje cypryjskiej prezydencji. Dotkną one rolnictwo w większym stopniu niż zakładał Cypr - dodały źródła. Propozycja cypryjskiej prezydencji z 29 października przewidywała cięcia w budżecie UE na lata 2014-20 w wysokości minimum 50 mld euro.

Zawarte w spodziewanej nowej propozycji budżetu UE na lata 2014-2020 cięcia wydatków są dla Polski nie do zaakceptowania - oświadczył we wtorek w Brukseli Donald Tusk. Ale przyznał, że ta propozycja ma też dobre strony z punktu widzenia polskich interesów.

Ostatnie liczby, jakie się pojawiają, mówimy tu o propozycji Hermana Van Rompuya, nie są dla nas satysfakcjonujące - powiedział polskim dziennikarzom premier Tusk w Brukseli, gdzie uczestniczy we wtorek w PE w spotkaniu 15 państw-przyjaciół polityki spójności. Ale - zaznaczył - z jednej strony propozycja Van Rompuya wydaje się atrakcyjniejsza z polskiego punktu widzenia od cypryjskiej. Wyjaśnił, że wprawdzie cięcia w nowej propozycji budżetu UE są większe, ale za to ich struktura jest bezpieczniejsza z punktu widzenia polskich interesów.

Moim zdaniem jest też bardziej wyważona z punktu widzenia Europy jako całości - oświadczył szef rządu. Dodał jednak przy tym, że zaproponowany przez Van Rompuya poziom cięć jest dla Polski nie do zaakceptowania. Cięcia - jak powiedziały PAP źródła UE - są bardziej proporcjonalne niż dotychczasowe propozycje cypryjskiej prezydencji. Dotkną one w większym stopniu rolnictwo niż zakładał Cypr

Reklama