Deficyt budżetu państwa po wrześniu tego roku wyniósł ok. 21 mld zł wobec 22,9 mld zł po sierpniu - poinformowała we wtorek wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Szacujemy, że po wrześniu deficyt wyniósł ok. 21 mld zł - powiedziała dziennikarzom Majszczyk.

Reklama

Dodała, że stanowi to ok. 60,4 proc. planu rocznego. Wyjaśniła, że to efekt głównie mniejszych wydatków, pewnych przesunięć po stronie wydatkowej. Zdaniem wiceminister nadal nie jest też najlepiej, jeśli chodzi o dochody z VAT. Nie jest tak źle jak w pierwszych miesiącach roku, ale nie widać zakładanej przez nas poprawy - mówiła.

Resort finansów przewiduje w harmonogramie, że trzeci kwartał tego roku zakończy się deficytem w wysokości 28 mld 350,7 mln zł, co stanowi 81 proc. deficytu dopuszczonego w ustawie budżetowej. Po październiku deficyt powinien wzrosnąć do 34 mld 683,7 mln zł (99,1 proc. planów), ale w listopadzie ma nastąpić kolejny spadek do 32 mld 339 mln zł (92,4 proc.) Zgodnie z ustawą budżetową, ten rok ma zamknąć się deficytem w wysokości 34 mld 999,5 mln zł.