Bielecki był pytany w TVN 24 o mocne osłabienie złotego. W ostatnim półroczu nasz pieniądz stracił 13 proc. - najmocniej wśród walut monitorowanych przez agencję Bloomberg.

Reklama

"Złotówka była bardzo stabilną walutą wobec euro przez ostatnie osiem lat. Następnie doszło do przesunięcia o około 10 proc., i zeszliśmy do około 4,4 zł. To skutek tego, że strefa euro była w kryzysie, który się pogłębia, a nas widziano jako kraj peryferyjny" - powiedział Bielecki.

W jego opinii, inwestorzy handlujący polską walutą, którzy widzą interwencje NBP stwierdzili, że to okazja do dodatkowego zarobku.

"Osobiście uważam, że po nowym roku nasza waluta powinna się umacniać" - powiedział Bielecki. W czwartek za euro płacono 4,52 zł.

Bielecki powiedział też, że rozpad strefy euro może oznaczać dla statystycznego Kowalskiego, wzrost rat kredytów w walutach innych niż złoty. "Dla +walutowców+ to byłaby niedobra wiadomość, (...) bo wartość ich kredytów drastycznie by wzrosła" - stwierdził były premier.

Dodał, że w sytuacji rozpadu strefy euro "transfery z UE, do których się przyzwyczailiśmy by uschły". "Nauczyliśmy się korzystać z transferów z unijnej kasy, a te pieniądze by się skończyły. U nas każda gmina, każdy samorząd doskonale wie jak wykorzystywać środki unijne" - powiedział były premier.

Podkreślił jednak, że nasz system bankowy nie powinien mocno ucierpieć, gdyby doszło do rozpadu eurostrefy. "Myślę, że ataku na banki nie będzie, że ta struktura u nas nie jest tak silnie związana z euro jak w niektórych krajach Europy Wschodniej" - ocenił były premier.

Bielecki odniósł się też do porozumienia zawartego na ostatnim grudniowym szczycie UE w Brukseli. Uzgodniono na nim, że kraje Unii, w tym Polska, wesprą Międzynarodowy Fundusz Walutowy łącznie ok. 200 mld euro.

Reklama

Zdaniem Bieleckiego, MFW jest najbezpieczniejszą instytucją międzynarodową. "Jeżeli MFW jest niebezpieczną instytucją, to musiałby być koniec świata. Fundusz walutowy to najlepsza, najbardziej wiarygodna dzisiaj międzynarodowa instytucja (...) Przez ostatnie 20 lat współpraca z funduszem dobrze nam wychodziła i zawsze z tego korzystaliśmy. Robienie z nimi interesu wydaje mi się superbezpieczną sprawą" - podkreślił.

Dodał, że warunki tej dwustronnej umowy z MFW nie są jeszcze określone. "Do tego jeszcze daleka droga" - powiedział.