Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zapowiedział, że najpóźniej do 1 grudnia KE przedstawi nową propozycję budżetu UE na 2011 r., z nadzieją, że uda się wypracować porozumienie rządów i PE przed 1 stycznia i tym samym uniknąć prowizorium."Dziś zdecydowaliśmy, że KE w najbliższych dniach, najpóźniej 1 grudnia, przedstawi nowy projekt budżetu UE na rok 2011. Sądzę, że ten projekt pozwoli na zawarcie porozumienia przed końcem roku, tak by UE miała budżet przed 1 stycznia" - powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim Barroso.

Reklama

Ujawnił, że jeżeli chodzi o wielkość budżetu to nowy projekt uwzględni dotychczasowe ustalenia z negocjacji między Radą ministrów finansów a Parlamentem Europejskim (czyli dwiema instytucjami stanowiącymi tzw. władzę budżetową UE). A to oznacza - dodał - wzrost wydatków UE o 2,91 proc. w stosunku do roku 2010 (budżet w wysokości 126,5 mld euro). Początkowo PE domagał się wydatków na poziomie 130,5 mld euro, ale poszedł w tej sprawie na ustępstwa.

Barroso obiecał uwzględnienie wielu postulatów PE; zapowiedział m.in., że do końca stycznia KE przedstawi propozycję ws. nowych źródeł dochodu UE, obejmujących kontrowersyjną kwestię europodatku. Obiecał też stały dialog przewodniczących wszystkich instytucji unijnych ws. nowych ram finansowych UE po 2013 roku.