Dokument to ocena stanu gospodarki i finansów publicznych, którą w najbliższy wtorek przyjmie rzad. Jest on przygotowywany dla Komisji Europejskiej, by przekonać ją, że Polska utrzymuje dyscyplinę finansów publicznych i zamierza ograniczać deficyt i dług. Resort finansów ocenia, że w przyszłym roku gospodarka będzie rosła w tempie 3,9 proc., a jednym z motorów tego wzrostu mają być coraz wyższe dochody gospodarstw domowych.

Reklama

W horyzoncie prognozy dodatkowym wsparciem dla dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych będzie kontynuacja korzystnych tendencji zachodzących na rynku pracy, zwłaszcza w sektorze rynkowym, oraz planowana wypłata jednorazowych dodatków do emerytur i rent w 2017 r. – napisali autorzy APK.

To oznacza, że rząd przymierza się do powtórzeni akcji z 2016 roku, kiedy to przez minimalną inflację standardowa podwyżka emerytur była bardzo niska, w związku z czym zdecydowano się wypłacić jednorazowe dodatki. Ich koszt wyniósł w sumie około 1,4 mld zł, w przyszłym roku ma wynieść 1,5 mld zł.

Podwyżka emerytur to tylko jeden z czynników, jaki ma podnieść dochody i zwiększyć konsumpcję. Jednym z najważniejszych będzie - w ocenie MF - program wypłaty dodatków na dzieci.

Reklama