Ponad 92 proc. Polaków uważa, że emerytury przyznawane w najbliższych latach będą za niskie. Tak wynika z najnowszego badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Im młodsi respondenci, tym bardziej sceptyczni są wobec powszechnego systemu emerytalnego.
Wynik badań jest o tyle ciekawy, że przez lata o przyszłości Polacy myśleli raczej niechętnie, ale debata dotycząca zmian w OFE musiała zdaniem ekspertów zwiększyć ich świadomość. Jak chcemy uzupełnić braki finansowe na starość? Ponad połowa osób chce łączyć emeryturę z dalszą pracą. 26,5 proc. zadeklarowało zaś, że po prostu zetnie wydatki.
Zdaniem Andrzeja Rotera, dyrektora generalnego KPF, te deklaracje mogą świadczyć o rosnącym przyzwoleniu dla wydłużania wieku emerytalnego, co z kolei oznaczałoby wyższe świadczenia.
Na razie jednak stopa zastąpienia przez emeryturę z ZUS i OFE wcześniejszych dochodów spada. Docelowo ma wynosić około 30 proc. Dziś wynosi około 68 proc. ostatniej pensji dla mężczyzny i 51 proc. dla kobiety.
Reklama