W praktyce oznacza to, że jeśli zamiast oryginalnego tonera użyjemy zamiennika, narażamy się na duże ryzyko i dodatkowe koszty. Dlaczego? Choćby dlatego, że tylko oryginalne wkłady HP pozwalały uzyskać powtarzalnie dobry efekt na zadrukowanym papierze. Co to za oszczędność, gdy nie mamy pewności, że dany toner dobrze zadziała? Zamiast poprawnego wydruku możemy spotkać się z widocznymi pasami i nierównościami. Nie mamy więc pewności, że wydruk będzie jak najlepszy za każdym razem – taką pewność zapewniają tylko oryginalne materiały HP.

Media

Według przeprowadzonych przez niezależną firmę QualityLogic badań ponad 40% nieoryginalnych kaset do drukowania spowodowało jakiś rodzaj problemu podczas drukowania. To nie wszystko, bo aż 97% stron wydrukowanych przy użyciu oryginalnych wkładów z tonerem HP zostało uznanych przez użytkowników za akceptowalne. Za to aż 39% stron wydrukowanych przy użyciu zamienników nie nadawało się do użytku, lub nadawało jedynie częściowo.

Media

Ludzie mają naturalną skłonność do tego, by kupować więcej za mniej – i taką pozorną oszczędność mają zapewniać zamienniki oryginalnych tuszy i tonerów. Niestety, kryje się w tym pułapka, bo gorsza jakość zamienników przekłada się na rzeczywisty koszt wydruku. To nie tylko kwestia gorszej jakości i dużej możliwości trafienia na felerny zamiennik – który trzeba będzie wyrzucić do kosza i zastąpić kolejnym. Co więcej, ryzykujemy też uszkodzenie samej drukarki. Koszt rośnie również wtedy, gdy strona jest niepoprawnie wydrukowana i musimy ją drukować ponownie. Jak widać, w korzystaniu z zamiennikach tuszy i tonerów kryje się sporo pułapek, a oszczędność może być w efekcie tylko i wyłącznie pozorna.

Firma HP pozwala również zaoszczędzić na kosztach utylizacji. Dla małych i średnich przedsiębiorstw przygotowała program, który pozwala zamówić specjalne i bezpłatne kartony na zużyte wkłady laserowe. Po zebraniu odpowiedniej liczby opakowań HP również za darmo odbierze je z firmy. Przez 20 lat działania programu HP Planet Partners odebrano już ponad 200 tysięcy zużytych tuszy i tonerów, które zostały wykorzystane w innych gałęziach przemysłu. Recyklingowi poddano już sprzęt elektroniczny i wkłady z tonerami o wartości… 1,71 miliarda funtów. W programie HP Planet Partners uczestniczą 34 kraje.