Chociaż według wielu badań istnieje ogromne zapotrzebowanie na pomoc prawną, to Polacy w znikomym stopniu korzystają z usług prawników. Dlaczego? Bo powszechne jest przekonanie, że usługi prawników są drogie, a płaci się już za „naciśnięcie klamki” kancelarii. W ciągu ostatnich 5 lat jedynie 19% Polaków skorzystało z usług prawników różnych specjalności, aż 97% przedsiębiorców nie ma stałej pomocy prawnej. Aby to zmienić trzeba zorganizować dostęp do usługi w taki sposób, by w przystępnej cenie można było dostać wysokiej jakości, profesjonalną poradę prawną.

Reklama

Rewolucja: jawne ceny.

Nie wszyscy wiedzą, że adwokaci i radcowie prawni mają w Polsce zakaz podawania publicznie cen swoich usług, trudno się więc dziwić, że klienci się do nich nie garną. Nikt przecież nie lubi kupować kota w worku. Availo nie jest klasyczną kancelarią prawną, może więc zgodnie z prawem podawać ceny udostępnianych usług prawnych. To złamanie korporacyjnego tabu i głównej bariery która powoduje że, ludzie boją się korzystać z prawników.

Availo przeniosła tradycyjne zasady świadczenia usług prawnych z kancelarii do świata nowoczesnych technologii, w którym pomoc prawną świadczą wyłącznie adwokaci i radcowie prawni. Są wśród nich prawnicy o wieloletniej praktyce i znakomitych referencjach. Razem kilkadziesiąt osób. Wszystkich wpiera w relacjach z klientem system teleinformatyczny zaprojektowany specjalnie dla Availo.

Jak to działa?

Klient wykupuje usługę prawną bezpośrednio w internecie lub w punkcie sprzedaży. Jedna usługa dla „Kowalskiego” kosztuje 50 złotych, dwie już tylko 85 złotych, trzy dla firmy to tylko 149 zł. Trzeba je wykorzystać w ciągu roku. Zawsze można dokupić usługi. Dokładnie tak, jak kupujemy na kartę minuty w sieciach komórkowych.

Później wystarczy telefon do firmy. Tam konsultantka kieruje klienta do odpowiedniego adwokata lub radcy prawnego. Prawnik udziela pełnej pomocy prawnej – tak jak w tradycyjnej kancelarii, w razie potrzeby klient przesyła potrzebne dokumenty mailem, lub tą samą droga otrzymuje zamówioną umowę czy pozew.

Warto zaznaczyć, że jedna usługa, to nie jedna rozmowa telefoniczna – to załatwienie konkretnej sprawy. Jeśli trzeba, klient dosyła dane lub dokumenty i prawnicy z Availo przygotowują np. pismo procesowe, pozew czy wniosek. Czasem załatwienie jednej sprawy wymaga 2 – 3 rozmów i analizy dokumentów. Koszt rozmowy wg taryfy operatora, żadnych ukrytych opłat.

Nowość w Polsce

W Polsce do tej pory nie istnieje porównywalny system dający szybki i stały dostęp do usług prawnych świadczonych wyłącznie przez profesjonalnych prawników, za określoną, niewysoką kwotę, bez wychodzenia z domu czy biura.
Są wprawdzie kancelarie prawne, które świadczą usługi za pośrednictwem internetu, jednak warunki dostępu do nich są na tyle skomplikowane, że korzysta z nich niewiele osób. Nie sprawdziły się abonamenty prawne, które za określoną kwotę miesięcznie oferują wsparcie prawnika na przykład dla firmy. Zawarcie umowy poprzedzone jest oceną ryzyka, badaniem kondycji klienta i jest znacznie droższe niż system Availo. Co gorsza w wypadku abonamentu płaci się niezależnie od korzystania z usług, tylko za to, że prawnik jest w gotowości do pracy. Umowa zawierana jest na rok, a płacić trzeba co miesiąc.

Dlaczego nikt inny wcześniej tego nie zrobił?

To chyba najczęściej zadawane pytanie z jakim spotykają się twórcy Availo.

- Nad uruchomieniem Availo pracowaliśmy ponad dwa lata – mówi Grzegorz Maj, prezes firmy. – Wiele osób mówiło nam, że to niemożliwe, by wysokiej jakości usługi prawnicze udostępniać przez telefon i to w tak korzystnej cenie. Ja uważam, że Polska pod tym względem nie różni się od Niemiec czy USA. Ludzie potrzebują dostępu do dobrego prawnika, w cenie na którą będzie ich stać. Pokazujemy że, można połączyć najwyższą jakość, bardzo dobrego, komunikatywnego prawnika z przystępną ceną – wszystko dzięki pomysłowi i umiejętnej organizacji.

Dostęp do prawnika w Europie i USA

Usługi prawne w formie pre paid są bardzo popularne i łatwo dostępne między innym w Austrii, Francji, Danii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Norwegii. W Niemczech aż 80% obywateli ma stały dostęp do pomocy prawnej.

Reklama

W USA ponad połowa populacji ma różne formy „pre paid legal plan” czyli przedpłaconych pakietów prawnych, bardzo podobnych do tych jakie oferuje Availo.