Po raz pierwszy w Polsce odbyło się (1-2 grudnia br.) spotkanie liderów biznesu europejskiego z 41 największych organizacji przedsiębiorców, zrzeszonych w BusinessEurope. Tematem spotkania był obecny kryzys zadłużenia w Unii Europejskiej i w strefie euro.

Reklama

Przedstawiciele BusinessEurope na konferencji prasowej w piątek, już po zakończeniu obrad, nie szczędzili komplementów pod adresem Polski. Prezydent BusinessEurope Jurgen Thumann z Niemiec podkreślał, że ponad 4 proc. PKB wzrostu Polski w tym roku to duże osiągnięcie, zwłaszcza na tle innych państw europejskich. Także Jesper Moller, prezydent duńskiej organizacji pracodawców, z uznaniem wyrażał się o polskich osiągnięciach gospodarczych.

Szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i równocześnie wiceprezydent BusinessEurope Henryka Bochniarz powiedziała, że "dzisiaj jesteśmy wzorcem dla innych krajów i powinniśmy to wykorzystać choćby dla promocji Polski w Europie, bo nie wiadomo, czy taki moment się jeszcze zdarzy". Dodała w rozmowie z PAP, że choć inni nas chwalą, to "my pamiętamy o naszych problemach".

"Teraz najważniejsze jest przywrócenie zaufania w gospodarce europejskiej, bo bez tego Europa, w tym Polska, nie będzie się rozwijać" - powiedział PAP Piotr Sarnecki z brukselskiego biura Lewiatana.

W komunikacie wydanym po konferencji, a przygotowanym przez jej organizatora Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan podkreślono, że "europejski biznes zdecydowanie popiera pomysł utworzenia unii fiskalnej przez kraje strefy euro (zaproponowała to m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel - PAP), ale otwartej także dla innych państw Unii Europejskiej, w tym Polski".

Reklama

Zdaniem przedsiębiorców uczestniczących w warszawskim spotkaniu, "unia fiskalna zapewni dyscyplinę w finansach publicznych poszczególnych krajów, a kontrolę ich budżetów będzie sprawowała Bruksela". Przedsiębiorcy poinformowali też, że "konkretne propozycje rozwiązań BusinessEurope przedstawi w Brukseli w najbliższy poniedziałek".

Reklama

Przedstawiciele BusinessEurope spotkali się w czwartek z prezydentem Bronisławem Komorowskim, a w piątek z premierem Donaldem Tuskiem. Premier zapowiedział, że Polska będzie twardo broniła Europy zjednoczonej.

BusinessEurope to europejska konfederacja pracodawców, zrzeszająca 41 organizacji biznesu z 35 państw. Reprezentuje interesy ok. 20 mln firm. Jej głównym celem jest dbanie o zachowanie i wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw.

Polskę w organizacji BusinessEurope reprezentuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, która była organizatorem warszawskiego spotkania.