Swoją decyzję Komisja Europejska ogłosiła we wtorek. Jak podaje tvn24bis.pl pakiet obejmuje 10 państw członkowskich i 25 inwestycji. Poza Polską to m.in. Bułgaria Czechy, Grecja, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Węgry i Włochy.

Reklama

- Każdy z tych 25 projektów ilustruje, w jaki sposób UE działa, aby poprawić codzienne życie naszych obywateli, na przykład przez zapewnienie lepszej jakości wody pitnej, szybszego transportu kolejowego czy dostępu do nowoczesnych szpitali – mówiła w Brukseli komisarz do spraw polityki regionalnej Corina Cretu.

W Polsce z otrzymanych środków sfinansowane zostaną projekty związane z poprawą opieki zdrowotnej, infrastruktury wodnej, kolejowej i drogowej. Chodzi m.in. o budowę siedmiu dróg ekspresowych, czy podejścia dla promów w Porcie Gdynia. Fundusze polityki spójności sfinansują budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Warszawa–Grójec (129 milionów euro), autostrady A2 na odcinku między południową obwodnicą Warszawy a Mińskiem Mazowieckim (ponad 78 milionów euro), odcinka drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku prowadzącego do granicy czeskiej (105 milionów euro) oraz odcinka obwodnicy Olsztyna (87 milionów euro). Wszystkie te projekty wchodzą w skład transeuropejskiej sieci transportowej.

Za 61 mln euro zakupiony zostanie nowy sprzęt do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Z kolei kwota 56 mln euro zasili budowę nowego kompleksu szpitalnego mieszczącego Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Komisja podała, że wesprze kwotą 126 milionów euro budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej łączącej główne miasta województwa zachodniopomorskiego, w tym Stargard, Police i Gryfino. Z nowych połączeń będzie mogło korzystać 687 tysięcy mieszkańców tych ośrodków. Zakup 16 elektrycznych pociągów w aglomeracji warszawskiej sfinansowany zostanie z kolei kwotą 39 mln euro. Blisko 58 mln euro z unijnej kasy ma pójść na modernizację 152 wagonów pasażerskich i zakup 20 lokomotyw elektrycznych, które będą eksploatowane na trasach krajowych obsługiwanych przez PKP Intercity. KE informuje, że wsparta zostanie inwestycja nakierowana na zwiększenie bezpieczeństwa operacji w Porcie Gdańsk (modernizację układu falochronów). Na ten cel ma zostać przeznaczone 155 milionów euro z budżetu UE. Z kolei na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu w Porcie Gdynia (rozbudowę i modernizację nabrzeża i budowli hydrotechnicznych) ma iść blisko 65 milionów euro.

Wartość 11 polskich projektów wyniesie 2,8 mld euro, z czego właśnie 960 mln będzie pochodziła z dotacji od KE.