• ~patolog
    (2019-02-03 11:26)
    nawet Bismarck by nie wymyślił systemu 40 letnich emerytów i masy przywilejów dla obiboków w mundurkach, kosztem długiej pracy społeczeństwa.
  • ~1789 - 1917 - 202?
    (2019-02-03 13:22)
    Autor skrzętnie pomija trzy kluczowe punkty ( chyba, że wynika to z dyletanctwa). 1. Wzrastająca w tempie geometrycznym CHCIWOŚĆ właścicieli wielkich korporacji, dużych firm, a nawet drobnych biznesmenów, zatrudniających pracowników. Porównaj panie autorze różnicę w dochodach między szefami wielkich firm, a zwykłymi pracownikami w latach 1970-tych, a obecnymi. Rzeczony Ford to była plotka w sensie kasy w porównaniu do dzisiejszych Steve’ów, Billów, itd , ktorych kasa wystarczy na 50 pokoleń. A dawniejsza klasa średnia w efekcie zasila górną strefę stanu biedy. 2. NADPRODUKCJA wszystkiego, i w efekcie produkcja „ jednorazówek”, od ubrań po wszelkie artykuły codziennego użytku, z samochodami włącznie. 3. Efektem nadmiernej chciwości jest m.in. dążenie do produkcji praktycznie wszystkiego z przemielonej „ makulatury” . I to jest źródło problemów sygnalizowanych przez autora po łebkach. Ale DO CZASU.
  • ~Niewolnicy polscy laczcie sie
    (2019-02-03 14:42)
    Urabiaja niewolnikow aby robili dluzej i nie liczyli na emeryture
  • ~Jaro
    (2019-02-03 09:54)
    Łukasz Guza ! Gdzieś ty uczył się dziennikarstwa ? Już po 10 zdaniach miałem dość !
  • ~riddick
    (2019-02-03 12:25)
    Czy progres organizacyjno techniczny nie rekompensuje wydłużenia zycia ludzkiego i skracania czasu pracy czy też jesteśmy po prostu nabijani w butelkę przez właścicieli tego świata? Podejrzenia co do tego wzbudza niezbity fakt, że najbogatsi non stop sie jednak bogacą a nie biednieją.
  • ~Emeratkaemerytka
    (2019-02-03 14:35)
    Ja poszlam na emeryture w wieku 65 kat, a moj brat 67 , no postep., jak c h o l e r a! 120 lat pozniej nic sie nie zmienilo. Wtedy panowal brutalny kapitalizm, teraz tez . Niektorzy charuja za niewielkie wynagrodzenie. Co sie zmienilo? Srednia kasta jest wieksza i swiadczenia socjalne tez sa. Dla tych , ktorzy nie lubia pracowac, sa zasilki, socjal , 500 plus i tak dalej. Tylko glupi pracuje, a cwany pobiera zasilek!
  • ~Przes
    (2019-02-03 10:20)
    Zupełnie inny kierunek. Robotyzacja automatyzacja. Dochod bezwarunkowy. Papierkologia dla sztucznej inteligencji. Tylko praca umyslowa koncepcyjna.
  • ~md
    (2019-02-03 13:41)
    Są wielkie połacie świata, gdzie tamtejsze narody nie mają problemów z przyrostem naturalnym, ale tam posiadanie rodziny i potomstwa to nadal wielka wartość. W Europie, USA, Australii zaprogramowano ludzi by stali się niewolnikami wygodnictwa, rozrywki, zabawy i rywalizacji w posiadaniu dóbr (najczęściej zbędnych do życia). A w tym rodzina przeszkadza i to kosztuje, więc trzeba więcej pracować... co skrzętnie wykorzystują pracodawcy.
  • ~spoko
    (2019-02-03 12:01)
    srednia długość życia za Bismatrcka wynosiła 40 lat !!!!! / widac na wykresach/ Czyli emerytura dla +/_ srednia plus 50% ,czyli wg panu Bismarcka emerytura obecnie dla .......100 latków !!!!!!
  • ~euro pejczyk
    (2019-02-03 17:35)
    Dywagacje czy goj sam zacznie więcej pracować czy go zmusić . Od tego dobrobytu 95 % pieniędzy posiada 1 % ludzi . Powinniśmy się zastanawiać dlaczego uczestniczymy w tym wyzyskującym procederze a nie zastanawiać się czy pracować do śmierci na czyjeś szczęście .